Kántor Zoltán, PhD., szociológus, politológus – 1968, Temesvár
igazgató
Telefon: +36 1 795 6209
E-mail: zoltan.kantor@bgazrt.hu
A Temesvári Tudományegyetemen 1995-ben szociológiai, a Közép-Európai Egyetemen 1996-ban politikatudományi diplomát szerzett. 2000-ben az ELTE Ethnic and Minority Studies program diplomáját szerezte meg. Az 1998/99-es tanévben az Edinburgh-i egyetemen volt ösztöndíjas. Doktori disszertációját (ELTE; politikatudomány) a magyar állam és a külhoni magyarok viszonyából írta.
Kutatási területe a nacionalizmus, a nemzeti kisebbségek, a külhoni magyarság, Románia bel- és külpolitikája. Tanulmányai Magyarországon, Romániában, Szlovákiában, Németországban, az Egyesült Államokban, Japánban, Spanyolországban, Szlovéniában, Oroszországban, jelentek meg. Mintegy tíz kötetet szerkesztett.
Korábban a Regio, majd a Kisebbségkutatás, illetve az angol nyelven megjelenő Regio, később a Minority Studies folyóirat szerkesztője volt. A Magyar Kisebbség folyóirat szerkesztőbizottsági tagja. A Kisebbségi Szemle és a Hungarian Journal of Minority Studies szerkesztője.
1999-től a Teleki László Intézetben, 2006-től a Magyar Külügyi Intézetben dolgozott. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem BTK Nemzetközi és Politikatudományi Intézet oktatója. A Babes-Bolyai Tudományegyetemen vendégoktatója.
A Rákóczi Szövetség Tanácsadó testületének tagja. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Politikaelméleti Doktori Iskola törzstagja.
2013-ban, a Temesvári Szórvány Alapítvány „Pro Minoritate” díjában részesült
2016-ban, a Kisebbségekért – Pro Minoritate Alapítvány által osztott, Lőrincz Csaba-díjban részesült
2019-ben, a Magyar Érdemrend lovagkeresztje (polgári tagozat) kitüntetésben részesült
Nyelvismeret: angol, román, német
Gazsó Dániel, PhD., kulturális antropológus, diaszpórakutató – 1984, Budapest
kutatási referens
E-mail: daniel.gazso@bgazrt.hu
Telefon: +3617951589
Felsőfokú tanulmányait 2004 és 2011 között a Granadai Egyetem (Spanyolország) ösztöndíjas hallgatójaként filozófia (BSc), kulturális és szociálantropológia (MSc), valamint békekutatás (peace research – posztgraduális továbbképzés) szakokon végezte. A 2006–2007-es tanévben Erasmus ösztöndíjasként a Sorbonne Egyetem hallgatója volt Párizsban. 2011-ben kutató gyakornoka volt az Institute for Ethnic Studies kutatóközpontnak (Ljubljana, Szlovénia). 2014-ben a Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasaként fél évig a Chilei–Magyar Kulturális Egyesület közösségépítő munkáját segítette Dél-Amerikában. Otthon és itthon. A magyar diaszpóra és anyaországa című doktori (PhD) értekezését 2020-ban védte meg a PPKE BTK Politikaelméleti Doktori Iskolában summa cum laude minősítéssel.
2015-től a Nemzetpolitikai Kutatóintézet kutatási referense. Feladatai közé tartoznak a migrációs eredetű diaszpóraközösségek kialakulásával, intézményesülésével és anyaországi támogatásával, valamint a kisebbségi autonómiák nyugat-európai vetületeivel kapcsolatos kutatások és rendezvények előkészítése, megszervezése és kivitelezése; továbbá a kutatóintézet kiadványainak gondozása. Alapító társszerkesztője a Kisebbségi Szemle és a Hungarian Journal of Minority Studies tudományos folyóiratoknak.
Kutatói és szerkesztői tevékenysége mellett 2018-tól a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Karának külső óraadójaként társadalomelméleti és hatalomelméleti alapismereteket tanít több tantárgy keretében, nappali és levelező képzésen egyaránt. Előadóként rendszeresen szerepel továbbá hazai és nemzetközi konferenciákon, nyári egyetemeken és szakmai továbbképzéseken.
Nyelvismeret: spanyol, angol, francia
Gazsó Dániel publikációs listája
Ferenc Viktória, PhD., nyelvész, szociolingvista – 1984, Ungvár
kutatási referens
E-mail: viktoria.ferenc@bgazrt.hu
Telefon: +36303512608
Felsőfokú diplomát a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola angol nyelv és történelem szakán szerzett 2006-ban, majd a Pécsi Tudományegyetem Nyelvtudományi Doktori Iskolájának ösztöndíjas hallgatója lett. Doktori disszertációját a külhoni magyar nyelvű felsőoktatás nyelvpolitikai kihívásairól írta. PhD fokozatát 2014-ben szerezte meg az alkalmazott nyelvtudomány területén.
2013-tól a Nemzetpolitikai Kutatóintézet munkatársa. Feladatai közé tartozik az ukrajnai és kárpátaljai, nemzetpolitikai szempontból jelentős események figyelemmel kísérése, a Kárpátaljával kapcsolatos kutatások lebonyolítása és kiértékelése, valamint a külhoni magyarok nyelvhasználata, anyanyelvi oktatása szempontjából releváns kutatások koordinálása, elemzések, publikációk készítése e témában. Tagja a Kisebbségi Szemle és a Hungarian Journal of Minority Studies folyóiratok szerkesztőségének.
Nyelvismeret: angol, spanyol, ukrán
Vita Emese, szociológus – 1989, Marosvásárhely
kutatási referens
E-mail: emese.vita@bgazrt.hu
Telefon: +3618963951
A kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem Szociológia szakán 2013-ban szerzett alapdiplomát, 2015-től a Budapesti Corvinus Egyetem Szociológia és Társadalompolitika Intézetében tanult szervezet- és gazdaságszociológia szakirányon. 2016-tól a BBTE Szociológia Doktori Iskola hallgatója, disszertációját a párkapcsolatok szociológiájának témakörében írja. Kutatásaiban családszociológiai és ifjúsági kérdésekkel, illetve oktatási témákkal foglalkozik.
Nyelvismeret: angol, román
Vita Emese publikációs listája
Molnár Csongor – 1995, Versec
kutatási referens
E-mail: csongor.molnar@bgazrt.hu
Telefon: +3617952541
Diplomáit az Eötvös Loránd Tudományegyetem germanisztika alapképzésén és Közép-Európa tanulmányok mesterképzésén szerezte. Feladatai közé az intézet kutatásainak segítése, valamint a külhoni sajtó figyelése tartozik. Jelenleg az Eötvös Loránd Tudományegyetem doktorandusza.
Nyelvismeret: angol, német, szerb
György Kata, szakmai titkár – 1990, Csíkszereda
E-mail: katalin.gyorgy@bgazrt.hu
Telefon: +3617954614
Felsőfokú diplomát 2012-ben a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem filozófia szakán szerzett. 2014-ben lett a Filozófia és művészet a nyilvános térben mesterszak hallgatója. Az itt töltött évek alatt a street art jelentőségét és művészeti létjogosultságait vizsgálta. A témában készült dolgozatával 2016-ban PTDK-át nyert.
2016-ban lett a Nemzetpolitikai Kutatóintézet munkatársa. Feladata az intézet adminisztrációs ügyeinek intézése, rendezvények szervezése és lebonyolítása, kutatási projektek menedzselése. A Kisebbségi Szemle és a Hungarian Journal of Minority Studies folyóiratok szerkesztőségi titkára.
Nyelvismeret: angol, román
Rákóczi Krisztián, politológus – 1981, Dunaszerdahely
kommunikációs és kutatási referens
E-mail: krisztian.rakoczi@bgazrt.hu
Tanulmányait az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának politológia szakán folytatta.2008 és 2010 között a Nézőpont Intézet ösztöndíjasa gyakornoka, majd főállású munkatársa. Főbb kutatási területei a cseh és a szlovák belpolitika, valamint a magyar nemzetpolitika voltak. 2011 első felében a Kitekintő.hu külpolitikai hírportál munkatársa.
2011-től, megalakulása óta a Nemzetpolitikai Kutatóintézet munkatársa, feladata a szlovákiai belpolitika és a felvidéki magyar politika elemzése, az anyaországi és a felvidéki sajtó szemlézése, az Intézet gyakornoki programjának koordinálása, valamint az NPKI honlapjának szerkesztése.
Külső munkatársak:
Harrach Gábor, PhD., történész, szociológus – 1974, BudapestDiplomáit és PhD-fokozatát a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen szerezte. Doktori disszertációját a magyarországi felekezetek 19-20. századi népesedéstörténetéből írta. Kutatási területe a 2. világháborút követő időszak nemzetpolitikája és a nonprofit szervezetek nemzetközi tevékenysége. A Nemzetpolitikai Kutatóintézet megbízott munkatársaként a szomszédos országokkal kapcsolatos választási elemzésekkel foglalkozik.
Illyés Gergely, politológus – 1985, Székelyudvarhely
Tanulmányait a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) politikatudományi szakán folytatta, alapfokú diplomáját 2008-ban itt szerezte. 2009-ben diplomázott a BBTE Jogi Kara és a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának közös uniós jogi mesterképzésén.2009-től politikai tanácsadóként és politikai elemzőként tevékenykedik, 2011-től, megalakulása óta a Nemzetpolitikai Kutatóintézet külső munkatársa. Feladata az erdélyi magyar politika és a román belpolitika elemzése.
Önkéntes munkatárs:
Ludányi András, PhD., politológus – 1940, Szikszó
Tanulmányait az Egyesült Államokban végezte: Elmhurst College (1963), Louisiana State University (1965), PhD fokozatát 1971-ben szerezte a Louisiana State University-n. 1968-tól az Ohio Northern University tanára. 2008-ban professor emeritus státuszban vonult nyugdíjba az Ohio Northern University Politológia és Történelemtudomány Tanszékének oktatójaként. Oktatási feladatait a nemzetközi kapcsolatok és a komparatív politika szakterületeken végezte. Három könyvet szerkesztett és több mint nyolcvan tanulmányt jelentetett meg, elsősorban az erdélyi és a vajdasági magyarság helyzetéről. A magyar diaszpóra életével foglalkozó ITT-OTT folyóirat és 2004-től az ITT-OTT évkönyvek társszerkesztője. Magyarországra 2009-ben települt haza.
A Nemzetpolitikai Kutatóintézetben elsősorban a diaszpóra kérdésével foglalkozik, részt vesz az intézet oktatási munkájában. Az angol nyelvű szövegek lektorálása tartozik a feladatai közé.
Ludányi András publikációs listája