Az Intézet
A Nemzetpolitikai Kutatóintézet (NPKI) 2011 novemberében jött létre. Alapítása óta a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. keretében, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának háttérintézményeként működik. Létrehozásának legfőbb célja az volt, hogy egy olyan tudományos sztenderdek szerint működő intézmény jöjjön létre, amely a külhoni magyar közösségekkel és az anyaországi támogatásokkal kapcsolatos kutatások eredményeit a politika számára is hasznosítható formában tudja közvetíteni. A Nemzetpolitikai Kutatóintézet tevékenységi köre három nagyobb csoportra osztható: a tudás megszerzése és összegzése (kutatás, elemzések, háttéranyagok), a tudás megjelenítése (publikációk, rendezvények), valamint a tudás átadása (oktatás).
A kutatóintézet kiemelt feladatai közé tartozik a nemzetpolitikai vonatkozású kutatások kezdeményezése és összehangolása. Ezeknek a – saját és más kutatóműhelyek bevonásával készített – kutatásoknak az eredményeit a politikai döntéshozók számára is használható formában dolgozza fel. A Nemzetpolitikai Államtitkárság által koordinált tematikus évekhez (2012 – külhoni magyar óvodák éve, 2013 – külhoni magyar kisiskolások éve, 2014 – külhoni magyar felsősök éve, 2015 – külhoni magyar szakképzés éve, 2016 – külhoni magyar fiatal vállalkozók éve, 2017 – külhoni magyar családi vállalkozások éve, 2018 – a külhoni magyar családok éve, 2019 – a külhoni magyar gyerekek éve, 2020 – az erős magyar közösségek éve) igazodó oktatási és gazdasági témájú kutatások mellett, az érintett magyar közösségek demográfiai és nyelvi folyamatainak, a külhoni magyar pártok választási eredményeinek és autonómiatörekvéseinek, a kisebbségi jogok betartásának, valamint a migrációs eredetű magyar diaszpóraközösségek múltjának és jelenének tudományos feltérképezése is hozzátartozik az intézet profiljához. A naprakész és célirányos gyorselemzéseken és háttéranyagokon túl, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet tanácsadással, véleményezéssel, valamint kutatási eredményeinek összegzése alapján tett javaslataival is igyekszik segíteni a magyarországi és külhoni magyar politikai szereplők munkáját, szakmai döntéseik megalapozottságát, a nemzetpolitika strukturált és hatékony működését.
A kutatóintézet célja továbbá a megszerzett és összegzett tudás megfelelő megjelenítése, minél szélesebb körben történő terjesztése. Ennek érdekében folyamatosan kezdeményez, szervez és bonyolít le konferenciákat, szemináriumokat és egyéb – a nemzetpolitika és a kisebbségkutatás témaköreit érintő – rendezvényeket. Mindemellett a hazai és nemzetközi tudományos porondon való részvétel érdekében több saját és szerkesztett kiadványt is megjelentet. A tanulmánykötetek mellett 2012 és 2015 között a Lucidus Kiadó gondozásában megjelenő magyar nyelvű Kisebbségkutatás, valamint angol nyelvű Minority Studies folyóiratok szerkesztésben vett részt.
2016-ban Kisebbségi Szemle néven önálló, negyedévente megjelenő magyar nyelvű folyóiratot indított, 2017-ben pedig egy saját angol nyelvű évkönyvet Hungarian Journal of Minority Studies címen. Mindkét periodika a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. kiadásában jelenik meg. Az MTA által is listázott kiadványok olyan tematikus rovatokba rendezett tanulmányokat tartalmaznak, amelyek a tudományos közösséget közelebb hozzák a nemzetpolitika működéséhez, ugyanakkor a nemzetpolitikai döntéshozók számára is alkalmazható ismereteket nyújtanak.
Mindezen felül a Nemzetpolitikai Kutatóintézet fennállása óta meghonosította és kiterjesztette a nemzetpolitika oktatását Magyarországon. Elsődleges célja ezzel, hogy a közigazgatásban dolgozó tisztviselők és az egyetemi hallgatók külhoni magyarokról meglévő ismereteit bővítse és mélyítse. Ennek keretében a kutatóintézet munkatársai több felsőoktatási intézményben, továbbképzésen és nyári egyetemen is rendszeresen előadnak.
Folyóiratok
Sajtószemlék
HÍREK
Bethlen Gábor Sátor és Bethlen Gábor Udvar Tusványoson
2023. július 18-23. között ismét Tusnádfürdő lett a közélet, a tudományos elemzések, a határontúli együttműködés középpontja, de persze nem hiányzott az igazi fesztiválhangulat sem. A rendszerváltás korszaka óta meghatározó jelentőségű…
Diaszpórahálózatok
A 2017-ben alapított Diaszpóra Projekt Hálózat immár 106 országra kiterjedve több mint 2000 partnerrel tart kapcsolatot. Alapítójával, Jarjabka Ákossal, a Pécsi Tudományegyetem docensével Gazsó Dániel beszélget a magyar diaszpóraközösségek önszerveződéséről,…
Beszámoló a 2023. július 9-12. között megrendezett “Kisebbségvédelem Európában” című nyári egyetemről
2023. július 9. és július 13. között zajlott a Kisebbségi Jogvédő Intézet és a Nemzetpolitikai Kutatóintézet „Kisebbségvédelem Európában” című, immáron tizenegyedik nyári egyeteme, rekordszámú, közel negyven hallgató részvételével. Nagy örömünkre…
Beszámoló a 2023. július 4-8. között megrendezett Esterházy Közéleti Táborról
A Nemzetpolitikai Kutatóintézet és az Esterházy Akadémia közreműködésében július 4-8. között ismét megszervezésre került a felvidéki Martoson az Esterházy Közéleti Tábor. A második alkalommal megszervezett Tábor azzal a céllal jött…
Szomszédaink, a magyarok
A szomszédaink, a magyarok c. dokumentumfilm-sorozat 2013-ban indult: az első három rész témája Szlovákia, Románia és Szerbia. Ezeket követte 2019-ben a Kárpátaljáról szóló epizód, és nemrég készült el az ötödik…
Kisebbségi Szemle-2023/1
Impresszum Tartalom Varga Péter: Nemzetiségi jogok a Muravidéken Bodó Barna: Jakabffy és a kisebbségi politika In memoriam Répás Zsuzsanna Varga Szilvia: „Ne hagyjátok (…) az iskolát!” Dranganagiu Dan-Loránd: Kisebbségi lét…
Közigazgatási reformtervezet Szlovákiában
Jelentős változások előtt állnak Szlovákiában a magyarok lakta járások, ha megvalósul a közigazgatási berendezkedés reformja. A szlovák belügyminisztériumban készült háttéranyagról Őry Péterrel, a felvidéki Pro Civis Polgári Társulás elnökével Rákóczi…
Borban az identitás
A Határátlépések új epizódjában Juan Sebastian Giraldo Makovej kolumbiai származású, de magyar gyökerekkel is büszkélkedő sommelier-vel Mile Csilla munkatársunk beszélget haza és bor összefonódásairól, kettős identitásról, a magyar borkultúra helyzetéről…
Csehszlovákiai magyar nemzedéki történet
A két világháború közötti Csehszlovákiában magyar fiatalok falvakat kutatnak fel, közösséget szerveznek, komoly politikai elképzeléseik vannak és a végén az egyikük kénytelen elhagyni az országot. Bajcsi Ildikó történésszel arra kerestük…
Felhívás az Esterházy Közéleti Táborban való részvételre
A Nemzetpolitikai Kutatóintézet és az Esterházy Akadémia közös szervezésében második alkalommal kerül megrendezésre az Esterházy Közéleti Tábor, melynek célja, hogy szakmai továbbképzést biztosítson a nemzetpolitika, a nemzetközi kapcsolatok, valamint a…
A MADOSZ – Erdélyi baloldali történet
Erdélyiek? Magyarok? Kommunisták? Nem a tipikus Erdély-kép. A Magyar Dolgozók Országos Szövetségének története sokáig elfeledve, mellőzve várt a feldolgozásra. Főcze János történésszel a MADOSZ-ról szóló könyve kapcsán beszélgettünk a szervezet…
Hungarian Journal of Minority Studies Vol. V, 2022
Contents Alexander Osipov: Historical Legacies in Eurasian Diaspora and Compatriot Policies Csilla Fedinec: Minority Politics and International Relations: The Case of the Ukrainian−Hungarian Joint Commission on National Minorities Anatoliy Kruglashov…