Mátyás király hódításai során elfoglalta Bécset, és 1490-ben itt is hunyt el. Sokat tett a magyar kultúra ausztriai elismertetéséért, erre is emlékeznek az emlékmisén, mondta Wurst Erzsébet, a bécsi Kaláka Club elnöke.
Wurst Erzsébet hozzátette: Mátyás király felismerte az Európára leselkedő oszmán veszélyt, és tudta: csak az európai nemzetek összefogásával védhető meg a keresztény civilizáció a török fenyegetéstől. Ezért is fontos ma is a tisztelete.
A szentmise meghívott főcelebránsa Kiss-Rigó László szeged-csanádi érsek volt. A főpásztor párhuzamot vont az evangélium, Mátyás kora és a mai kor között. Azt mondta: a keresztény Európában ma is vannak, akik vallásuk mellett identitásukat is elvesztik. A keresztény hit erejéből egy kultúra alakult ki, ma mindannyian ebben élünk. Aki ezt tagadja, az identitását veszti el, mutatott rá Kiss-Rigó László.
Varga János, a Collegium Pázmáneum Rektora, Vencser László, az ausztriai idegennyelvű lelkészségek igazgatója, Kiss-Rigó László szeged-csanádi érsek és Pál László, a kismartoni megyéspüspök vikáriusa.
A szentmise a Mátyás király-emlékév jelentős bécsi állomása volt. Az emlékévet 2017 decemberében hirdették meg, ennek során világszerte ünnepségekkel, vallási és kulturális eseményekkel tisztelegnek az uralkodó emléke előtt, aki álruhában meg is jelenik a magyar közösségekben. A bécsi szentmise ötlete az elsők között vetődött fel, mondta Csibi Krisztina, a budapesti Magyarság Háza igazgatója.
Az eseményt több száz hívő tisztelte meg: eljöttek a Mátyás király emlékév kezdeményezői, id. Lomnici Zoltán, az Egyenlő Bánásmód Hatóság jelenlegi elnöke és Gaal Gergely korábbi országgyűlési képviselő is. Jelen volt az eseményen Mátrai Márta, a budapesti parlament háznagya és Bóta Zsolt bécsi magyar követ is.
A Mátyás király emlékév programjai folytatódnak Bécsben: novemberben kárpát-medencei tudományos konferenciát rendeznek a fővárosban, amelyen Mátyás király életművét tárgyalják az előadók az újabb kutatások tükrében.
2018.06.03