2025. július 7-11. között zajlott a Kisebbségi Jogvédő Intézet és a Nemzetpolitikai Kutatóintézet immáron 13. alkalommal megrendezett „Kisebbségvédelem Európában” nyári egyeteme.
Az idei évben több, mint huszonöt társadalomtudományi (elsősorban jogász szakos) hallgató vett részt, döntően a határainkon túlról. Az első napon a megnyitó ünnepséget követően Szili Katalin (miniszterelnöki főtanácsadó), Horony Ákos (Szlovákia kisebbségi kormánybiztosa), Ferenc Viktória (az Európai Parlament kárpátaljai származású képviselője) és Losoncz Dávid (vajdasági ügyvéd) tartottak előadásokat, melyeket egy kötetlen ismerkedő program követett.
A keddi napon a hallgatók előbb a Magyarországon élő nemzetiségekért felelős biztoshelyettes (Szalayné Sándor Erzsébet), majd a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (Andrássy György, Mádl András, Apró István) munkájába tekinthettek be, melyet követően a Sziklakórházat látogatták meg, amelynek elsődleges célja, hogy a háború valódi arcának bemutatásával hangsúlyozza a béke értékét, és emléket állítson azoknak a mindennapi hősöknek – orvosoknak, nővéreknek, önkénteseknek –, akik tanúbizonyságot tettek emberségükről a huszadik század legviszontagságosabb időszakaiban.
A szerdai napon előbb Tárnok Balázs (NKE John Lukacs Intézet) mutatta be a hallgatóknak a véleménycikkek kisebbségek (jogi) helyzetét befolyásoló szerepét, majd a Kúrián Hajas Barnabás (bíró) és Varga Zs. András (a Kúria elnöke) fogadták a nyári egyetem résztvevőit. A délutáni programban a Nemzetpolitikai Kutatóintézet munkatársai (Kántor Zoltán, Molnár Csongor, Nagy Ildikó) a kisebbségi jogok társadalmi alapjaiba, a külhoni geopolitikai és migrációs folyamatokba, a napot pedig egy kvízest zárta.
A negyedik (csütörtöki) napon előbb Európa és Közép-Európa biztonságpolitikai-katonai helyzetét mutatták be előadóink (Tálas Péter és Csiki Varga Tamás, NKE John Lukacs Intézet), majd Manzinger Krisztián (KRE ÁJK) beszélt az európai kisebbségi kérdés geopolitikai sajátosságairól. A programot (és egyben a nyári egyetemet) Szemesi Sándor (Alkotmánybíróság, egyben a KJI tanácsadója) előadása zárta az Alkotmánybíróságon, melynek végén a hallgatók konkrét, „nehéz” jogi esetek megoldásával is tesztelhették tudásukat és jogérzéküket.
Köszönjük minden hallgatónknak a részvételt, jövőre folytatjuk!