Tizenkettedik alkalommal rendezte meg a Nemzetpolitikai Kutatóintézet és a Kisebbségi Jogvédő Intézet a „Kisebbségvédelem Európában” című nyári egyetemet 2024. július 8. és 11. között. Szokásos módon érkeztek résztvevők Erdélyből, Felvidékről, Kárpátaljáról, Magyarországról és a Vajdaságból egyaránt.

Az ünnepélyes megnyitót követően idén Nicolas Levrat, az ENSZ különleges jelentéstevőjének tapasztalatait hallhatták a nyári egyetem hallgatói. A nemzetközi kisebbségvédelmi helyzet felmérése után az első napon regionális bontásban kaptak képet meghívott előadóinktól. Horony Ákos, Szlovákia kisebbségi kormánybiztosa a felvidéki magyarok kisebbségjogi helyzetét és aktuális problémáit vázolta, míg Losoncz Dávid, a Vajdasági Magyar Jogász Egylet tagja vajdasági eseteket mutatott be a jelenlévőknek.

Az első nap ízelítője után a második nap mozgalmasabban telt. Korán kezdték a napot a résztvevők Íjgyártó István, rendkívüli és meghatalmazott nagykövet, főtanácsadó és a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatójával, aki „’Többségvédelem’ a kisebbségekkel szemben – ukrán asszimilációs törekvések 2014 után” című előadásában a többségi és kisebbségi társadalom kapcsolatának dinamikáját mutatta be Ukrajna példáján keresztül. Ezt követően Tárnok Balázs, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégia Kutatóintézetének megbízott vezetője a kisebbségek helyzetének narrálására helyezte a fókuszt, ezáltal felhívva a figyelmet a külföldi sajtóban írt véleménycikkek írására. A számunkra fontos témák médiában való megjelenése kulcsfontosságú a hivatkozási alap megteremtésében. Ehhez szolgált útmutatóval a nyári egyetemen résztvevő érdeklődők számára. A stratégiai gondolkodás keretein belül továbbhaladva adott elő Dr. Manzinger Krisztián, a Károli Gáspár Református Egyetem megbízott tanszékvezetője az európai kisebbségi kérdés geopolitikájáról, majd őt követve zárta a napot Dr. Veress Csongor Balázs, a Károli Gáspár Egyetem egyetemi adjunktusa „A kisebbségi jogok felhasználása hibrid hadviselés során” című előadásával. A tömény napot megérdemelt kikapcsolódás zárta Szentendrén, ahol egy idegenvezető segítségével fedezhették fel a résztvevők a várost.

A harmadik nap Dr. Szemesi Sándor, az Alkotmánybíróság egyik főtanácsadójának tapasztalataival kezdődött a nemzetközi jog terén. Ezt követően átsétáltunk a Kúriára, ahol Prof. Dr. Varga Zs. András, a Kúria elnöke tisztelt meg bennünket azzal, hogy mesélt a Kúria múltjáról és a választási eljárással kapcsolatos jogi kérdésekről. A program következő pontjaként Puskás Bálint, nyugalmazott alkotmánybíró számolt be a romániai kisebbségi jogvédelemről, összevetve a szabályozást és a valóságot, majd Darcsi Karolina, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola egyetemi adjunktusa vázolta a kárpátaljai magyarság jogi és politikai helyzetét. A nap zárásaképp a Terrorháza Múzeumba látogattunk el közösen, hogy az aktuális helyzet után a múltba révedjünk.

Az idei nyári egyetem utolsó napját az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalában kezdtük, ahol részletes beszámolót kaptunk annak működéséről. Többek között Prof. Dr. Bándi Gyula, a Kisebbségi Jogvédő Alapítvány Kuratóriumi elnöke, illetve a jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó biztoshelyettese mutatta be biztoshelyettesi tevékenységét, majd Prof. Dr. Szalayné dr. Sándor Erzsébet folytatta a Magyarországon élő nemzetiségek jogainak védelmét ellátó biztoshelyettes feladataival. Ugyancsak bemutatkozott az egyenlő bánásmódért felelős főigazgató és a fogyatékosságügyi feladatok ellátásáért felelős főigazgató. Az épületet nem elhagyva sétáltunk át a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz, ahol Dr. Péterfalvi Attila András, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke adott elő annak működéséről és a rendszerben betöltött szerepéről. A Párbeszéd Házába visszatérve Dr. Vizi Balázs, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem egyetemi docense várta a hallgatókat, hogy a nemzetközi kisebbségvédelem nehézkessé vált talajával szembesítse őket, majd igazgatónk, Kántor Zoltán, öntött újra reményt a fiatalokba bemutatva, hogy a kisebbségi közösségek fennmaradását célzó tevékenységek többdimenziósak, ezáltal mindig van elérhető eszköz a kezünkben. Az oklevelek átadása után a nap és egyben a hét zárásaként az éjszakai Budapestet csodálhatták meg résztvevőink egy sétahajózás keretein belül.

Ahogy azt a nyári egyetemisták is összefoglalták, ez a négy nap nem csak a tudás elsajátításáról, hanem a kapcsolatépítésről is szólt. Köszönjük előadóinknak, hogy előadásaikkal emelték a nyári egyetem színvonalát és hogy tapasztalataikkal bővítették a kisebbségvédelem iránt elkötelezett résztvevők tudását. Ugyancsak köszönjük a jelentkezőknek, hogy velünk tartottak és reméljük, hogy jövőre viszontlátjuk őket!

2024.07.15.