Áprilisban tizenketten érkeztek a kis létszámú abrudbányai magyar közösségből a vajdasági, magyarok lakta Ludasra. A Petőfi Sándor Ösztöndíj Program nélkül, talán soha nem is merült volna föl a gondolat, hogy ellátogassanak erre a vidékre, hisz a két település és magyar közösségei ösztöndíjas tevékenységem megkezdése előtt még soha nem is hallott egymásról.
A tartalmas programokkal teli négy napnak a gyönyörű időjárás is kedvezett. A Vajdaságban eltöltött idő alatt nem csak Ludassal, történetével és látnivalóival ismerkedhettek meg az abrudbányaiak, hisz a pénteki napon Szabadkáé volt a főszerep. Petkovics Márta, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának tagja is fogadta csoportunkat a Székházukban. Megmutatta hol folyik a munka, majd elmesélte mivel is foglalkozik pontosan a Magyar Nemzeti Tanács. Elmondásából jól érzékelhető volt, mennyire sokrétű és eredményes a munkásságuk. A találkozást követően idegenvezetővel körbejártuk Szabadka történelmi városmagját. Külön öröm volt számunkra, hogy megtekinthettük a Városházát belülről is. Helyi születésűként is mindig rácsodálkozom az épület belső tereire, de legfőképp a Díszteremre, s nagyon örültem neki, hogy ezeket a csodálatos belső tereket, termeket az abrudbányaiaknak is megmutathatjuk. Természetesen ők is ámulattal nézték a szecessziós motívumokat, a Díszterem vitrázsait és nagy figyelemmel hallgatták végig azok történetét. A Városháza után megtekintettük a felújított Zsinagóga épületét, és a különböző nevezetes, szecessziós stílusú épületeket is. Sétánk a Corvin Mátyás utcában ért véget, ahol nemrégiben a Mátyás király-emlékév keretében, magánadományból emlékművet állítottak Mátyás király személyének.
![](https://bgazrt.hu/wp-content/uploads/2018/04/Szabadkai-Városháza-Dísztermében.jpg)
Szombaton is igen tartalmas nap várt ránk. A csoport egyik része reggeltől ebédig horgászott a Ludasi-tónál, míg a többiekkel megismertettük a helyi piacok világát és varázsát. Határon innen és túl igen híres a szabadkai bolhapiac, ami igen vonzó nem csak a helyi, de más országokból származó emberek számára is, így mi sem hagyhattuk ki a programból. Az ebédet követően elindultunk Palicsra, ahol megtekintettük az állatkertet és sétáltunk egyet a Palicsi-tó partján, bemutatva a helyi szecessziós jellegzetességeket.
Vasárnap részt vettünk a ludasi Szent Katalin templomban a katolikus szentmisén, majd Aladics Tibor, polgármester úr körbevitte a csoportot Falumúzeumunkban. Dobai István plébános úr is köszöntötte az abrudbányaiakat. Közösségünk örömmel fogadta látogatásukat.
![](https://bgazrt.hu/wp-content/uploads/2018/04/ludasi-falumúzeum.jpg)
Helyiként és ösztöndíjasként egyaránt örömmel töltött el az, hogy ellátogattak Ludasra abrudbányai fogadószervezetem lelkes tagjai. Annak külön örvendtünk, hogy mindannyian jól érezték magukat, és a helyi gasztronómiai különlegességekkel is megismerkedhettek. Természetesen burek és csevap nélkül nem teljes egyetlen vajdasági kirándulás sem, így az étkezések alkalmával volt szerencséjük megkóstolni ezeket az ételeket is. A kulináris élvezetek mellett a gyönyörű szecessziós épített örökség és a Ludasi-tó kellemes környezete is közrejátszott abban, hogy ilyen jól sikerült a kirándulás.
Ez a négy nap igen fontos volt mindannyiunk számára. A közösen eltöltött idő a ludasi közösség néhány tagjával új kapcsolatokat eredményezett az abrudbányaiak életében. Megismerkedtek egy olyan magyar közösséggel, vezetőivel, akikben hasonlóságokat véltek felfedezni. Hasonlóságokat a gondolkodás, életfelfogás terén, és abban, ahogyan küzdenek a mindennapokban a megmaradásért.
Bízom, bízunk benne, hogy ez az új ismeretség hosszú éveken át kitart majd, s az abrudbányaiak legalább évente ellátogatnak majd hozzánk Vajdaságba, és a vajdaságiak is elutaznak majd Abrudbányára, hogy megismerhessék az abrudbányai magyar közösség többi tagját, a város nevezetességeit, történetét és gyönyörű környezetét.